НОТАТКИ

Обережно!

«Червона зона» або бізнесу приготуватися!


Сьогодні Київ та більшість регіонів України перебувають в «червоній» зоні епідемічної небезпеки поширення COVID-19. Для бізнесу це означає одне - життя з низкою необхідних обмежень та заборон.

Але чи насправді такий «страшний чорт», як його малюють?
Дана стаття допоможе розібратися з нюансами роботи бізнесу в умовах встановлених обмежень «червоного» рівня епідемічної небезпеки.

Які нормативно правові акти регулюють діяльність бізнесу в умовах карантину та «червоної зони»?

Насамперед - це Конституція України, Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Кодекс України про адміністративні правопорушення. Але максимально актуальним та ключовим документом для бізнесу є - Постанова Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020р «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами та доповненнями).
Постанова Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 р. встановлює заборони та обмеження та регулює особливості провадження діяльності суб’єктами господарювання на період карантину.

Який бізнес може працювати, а який ні в «червоній» зоні епідемічної небезпеки?

Пунктом 3-5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 р. встановлено вичерпний перелік заборон щодо діяльність суб’єктів господарювання в залежності від виду або місця їх діяльності.
Також постанова передбачає виключення для окремих сфер діяльності з можливістю повноцінно функціонувати як суб’єкту господарювання, лише з дотримання певних умов.

Якщо Ви здійснюєте свою діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), Постановою № 1236 від 09.12.2020 р. на території регіонів, для яких встановлено «червону» зону епідемічної небезпеки, така діяльність заборонена. За винятком діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на виніс із закладів громадського харчування в аеропортах.
Таким чином всі бари, кафе та ресторани зможуть без обмежень, але з дотриманням карантинних вимог (масковий режим, розмітка, тощо), працювати на виніс.

Якщо Ваш діяльність пов’язана з сферою торгівлі і побутового обслуговування населення, вона також підпадає під заборону передбачену обмеженнями «червоної зони». Окрім приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 % яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб’єктів господарювання.
Якщо Ви потрапили під виключення, а у Вас наприклад продуктовий магазин, а також за сумісництвом у продуктовому магазині додатково продаєте посуд, столове приладдя, або щось що не потрапляє в категорію виключень, подбайте, щоб 60 % площі магазину було відведено під торгівлю саме продуктами харчування. Хороша новина, що інших 40 % товарів, що продається на площі магазину можете реалізовувати без проблем.

Що ж з ТРЦ?

Приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах та в інших закладах розважальної діяльності заборонено, крім вищезазначених виключень.

Ви суб’єкт господарювання який працює в ТРЦ та продає товари на торговельних площах, не менше 60% яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садивним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин, Ви також можете працювати. І не забуваємо про 40 % площі, які можете виділити під реалізацію інших товарів.
Заборона встановлена на приймання у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах, відвідувачів, крім спортсменів національних збірних команд України та їх тренерів за умови дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів.

Уряд встановив заборону на проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників, заходів з атестації здобувачів, заходів з оцінювання якості освіти.

Заборона приймати відвідувачів встановлена для закладів культури на проведення культурних масових заходів, окрім роботи автоконцертів, автокінотеатрів, історико-культурних заповідників, суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів. Зокрема це стосується здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки (знімального майданчика) сторонніх осіб та використання персоналом (окрім акторів під час знімального процесу), залученим до виробництва аудіовізуального твору, засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно. Діяльність суб’єктів господарювання, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, не є масовим заходом.

Додатково Постановою № 1236 від 09.12.2020 р., виділено наступні сфери діяльності, які не підпадають під заборону:

  • торговельна діяльність із здійсненням адресної доставки замовлень;
  • провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, прання та хімічного чищення текстильних і хутряних виробів, перукарень та салонів краси за попереднім записом;
  • виконання робіт із збирання і заготівлі відходів;
  • провадження діяльності з надання телекомунікаційних послуг. Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність з надання телекомунікаційних послуг, здійснюється за попереднім записом.
Всі вищезгадані сфери можуть працювати виключно з дотриманням карантинних обмежень.

А тепер найцікавіше!
Якщо Ви прочитали цю статтю і засмутилися, не поспішайте, оскільки уряд передбачив «бонус», який дозволить Вам працювати за дотримання спеціальних умов.

Всі заборони для бізнесу, що ми обговорили вище не застосовуються за умови:
  • наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку) негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку),
  • або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров’я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях,
  • негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
А тому, якщо всі Ваші співробітники та клієнти потрапляють в одну з цих категорій, Ви можете без проблем здійснювати свою господарську діяльність та приймати відвідувачів.
Не варто забувати, що саме на бізнес покладено обов’язок перевірки відвідувачів на наявність «сертифікатів про вакцинацію», або тестів про відсутність COVID-19, наявність антитіл, чи довідки про одужання. Оскільки обслуговуючи клієнтів, що не мають належних сертифікатів та тестів Ви наражаєте себе на небезпеку отримати серйозний штраф.

Яка відповідальність за порушення?
Відповідальність за порушення карантинних обмежень, передбачено ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (штраф від 17 000 до 34 000 гривень) і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (штраф від 34 000 до 170 000 гривень).
Якщо Ви підприємець та порушуєте умови карантину то Ваш працівник, або ж безпосередньо Ви, можете отримати штраф від 34 000 до 170 000 гривень.

Висновок!
Будь-який бізнес, навіть в умовах суворих карантинних обмежень встановлених в «червоній зоні», при правильному юридичному супроводі та дотриманні карантинних правил зможе повноцінно працювати.
Ми з нашими клієнтами успішно пройшли всі попередні «локдауни» та оскаржили десятки неправомірних Протоколів про адміністративні правопорушення, чим заощадили клієнтам сотні тисяч гривень небажаних витрат.
А професійна юридична підтримка нашої команди SAY Consulting допоможе Вашому бізнесу бути надефективним в будь-яких умовах!


Артем Гайдук, партнер-співзасновник SAY Consulting
просто залиште свій номер,
а ми вам зателефонуємо
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Made on
Tilda